Отстраняване на течове в банята
Проверката за течове включва проверка на тръбите за подаване на вода към мивката и комода. В повечето случаи течовете в банята се локализират около водопроводните връзки под мивката или канализационните възли около душовете. Добре е да се провери и душа за разхлабени или изхабени сглобки, които може да пропускат вода.
Ако причинителят на теча не се намира на изброените места, може да се наложи пробиване на малък отвор в гипсокартона на пода към дренажната тръба. Това е тръбата, към която са свързани всички канализационни отвори в банята. Отлаганията по вътрешната й повърхност (котлен камък, битови отпадъци, хартия) често пъти запушват тръбата и водят до миризливи и крайно нехигиенични течове на отпадна вода в помещението.
При наличието на стари метални тръби се изисква разкъртването на пода – нещо, което следва да бъде извършено с помощта на професионалисти.
Отстраняване на течове в кухнята
Течовете в кухнята произхождат най-често от запушен с хранителни остатъци сифон или дренажна тръба под мивката в кухнята. Там запушванията се отстраняват в начален стадий с помощта на препарати за отпушване на канали, както и с вакуумни четки и помпи.
Когато обаче отпадната вода започне да наводнява помещението, професионалната намеса на водопроводчик става наложителна. При по-тежки случаи се налага демонтаж на старите тръби, разкъртване на стената и пода под тях и замяната им с нови.